Duży Fiat 125p w Skórcu

tak, to właśnie tu – w Skórcu – był kręcony jeden z odcinków kultowego serialu „Zmiennicy”. A dziś można bliżej przyjrzeć się tej najsłynniejszej taksówce w Polsce o numerze bocznym 1313 w Skórcu, w okolicy skrzyżowania ulicy Siedleckiej i Ogrodowej. 

Zmiennicy Skórzec – YouTube

Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach

Spacer 3D po obiekcie

20 km na zachód od Siedlec, 6 km od międzynarodowej trasy nr 2, w gminie Kotuń, wśród lasów i łąk położony jest Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach.

„Reymontówka” to zabytkowy dwór z zapleczem hotelowym dla 50 osób i rekreacyjnym (korty tenisowe, stadnina koni, basen dla dzieci, mini skansen, piękny park z zabytkowym drzewostanem i stawami) z bogatą działalnością kulturalną, edukacyjną i artystyczną. To klimat i urok polskiej wsi.

Wszystkie te elementy sprawiają, że „Reymontówka” stanowi oryginalną kompozycję przeszłości i teraźniejszości, tradycji i postępu, że pielęgnuje dziedzictwo kulturowe regionu i jest też otwarta na nowe wyzwania współczesności.

W ciągu ostatnich kilku lat , wykorzystując fundusze Powiatu Siedleckieo , Unii Europejskiej , Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i środki własne jednostki , w dworze został przeprowadzony generalny remont. Podniesiono także standard obiektu poprzez wymianę wyposażenie pokoi gościnnych w stylowe meble.

Dom Pracy Twórczej pełni ważną rolę centrum edukacji kulturalnej, historycznej i ekologicznej. Organizowane przez „Reymontówkę” międzynarodowe i ogólnopolskie plenery i warsztaty artystyczne (malarskie, rzeźbiarskie, taneczne, literackie) znacznie przekraczają zadania powiatowej instytucji kultury.

Ważny element w działalności Domu Pracy Twórczej stanowi współpraca z amerykańską organizacją Global Volunteers.

Od 1990 roku w DPT „Reymontówka” Amerykanie realizują program nauczania języka angielskiego , opieki nad dziećmi specjalnej troski i dziećmi z domów dziecka. Ogółem w ciągu minionych 25 lat pracowało w „Reymontówce” ponad 3000 amerykańskich wolontariuszy.

Dom Pracy Twórczej REYMONTÓWKA
Chlewiska 22
08-130 Kotuń
tel. +48 662 017 970
e-mail: biuro@reymontowka.art.pl

Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu

Spacer 3D po obiekcie

zostało powołane jako społeczne uchwałą zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotuniu z dnia 26.08.1982 r. Powołano 11-osobowy komitet organizacyjny z prezesem Zbigniewem Todorskim, ówczesnym naczelnikiem OSP w Kotuniu. Stałą ekspozycję 267 muzealiów otwarto dla zwiedzających w dniu 25.11.1983 r. Wojewoda Siedlecki, płk dypl. pilot Janusz Kowalski, zarządzeniem nr 40/83 z dnia 30.09.1983 r. przekształcił społeczne Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu w Oddział Muzeum Okręgowego w Siedlcach.  Zasady funkcjonowania Oddziału – Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu zostały zawarte w zarządzeniu nr 1/83 dyrektora Muzeum Okręgowego w Siedlcach, mgr Zofii Więckowskiej, z dnia 3.10.1983 r.

Siedzibą muzeum jest remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotuniu udostępniana bezpłatnie. Rozbudowa obiektu w latach 1984-1985 i 1987-1988 pozwoliła na powiększenie powierzchni wystawowej muzeum. Ilość eksponatów cały czas powiększa się przez bezpłatnie pozyskiwanie jako darowizn, głównie od osób indywidualnych z całej Polski i Ochotniczych Straży Pożarnych z byłego województwa siedleckiego. Na dzień 31.12.2017 r. muzeum posiadało ogółem 1183 obiekty, w tym 719 artystyczno-historyczne i 464 techniczne.

Muzealia po konserwacji włączane są do wystawy stałej, obrazującej historię techniki i kultury polskiego pożarnictwa. Zmiany ekspozycji następowały po każdej rozbudowie obiektu, których celem było zwiększanie ilości pomieszczeń wystawowych na stale pozyskiwane muzealia. Ostatnia przebudowa ekspozycji stałej była po kapitalnym remoncie obiektu, przeprowadzonym w roku 2013. Powierzchnia wystawiennicza muzeum składa się z 5 sal wystawowych o łącznej powierzchni 265,45 m2.

Wiejska 9
08-130 Kotuń
tel. 25 641 44 40

Kraina Przygód

zdrowy i aktywny wypoczynek oraz rekreacja. Jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich poszukujących niestandardowych rozwiązań na jednodniowy wypad za miasto.

Kontakt:

ul. Klonowa 21, Iganie Stare

tel. 506 182 862

kraina.przygod@o2.pl

http://www.krainaprzygod.pl

Stadnina koni w Jagodnem

Adres:

Jagodne 4508-130Kotuń woj. mazowieckie

Telefon:

604-789-199501-277-627

Adres E-mail:

irek.jagodne@wp.pl

Gospodarstwo agroturystyczne: Kajaki – Liwiec

www.kajaki-liwiec.pl – Wólka Proszewska

Gospodarstwo agroturystyczne położone w malowniczej dolinie Liwca. Oferują możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury. Poza spływami kajakowymi czas można spędzać na przejażdżkach rowerowych, konnych, wycieczkach po okolicy i zwiedzaniu licznych zabytków. Ponadto jest to świetne miejsce na spotkanie przy ognisku czy grillu.

Agroturystyka nad Liwcem, kajaki, spływy
Marianna i Krzysztof Rowiccy
Wólka Proszewska 54

TEL. +48 606 691 580

E-MAIL: kajaki.rowiccy@gmail.com

Wypożyczalnia kajaków

WWW.LIWIEC.COM 

Zaliwie Szpinki – w ofercie turystycznej:

– Wypożyczalnia kajaków, stanica wodna, pole namiotowe, park linowy, namioty gastronomiczne itp.

 – atrakcje dla dzieci: plac zabaw, pole do siatkówki, pole do badmintona, wyścigi w workach,      przeciąganie liny, rzut podkową do celu, strzelanie z łuku, itp.

Adres stanicy wodnej
Zaliwie Szpinki 1K
08-124 Mokobody
Telefon
+48 797 807 807

„Siedlisko Żuków”

Żuków 4A 08-124 Mokobody – w ofercie sauna, jaccuzzi i w pełni wyposażony dom umiejscowiony na trzy- hektarowej działce w sąsiedztwie obszaru Natura 2000

Tel. 517 863 179

e-mail.: siedliskozukow@gmail.com

Ptaszarnia w Nakorach

Właścicielem ptaszarni jest Jan Czarnocki, wielki pasjonat ptactwa, posiadający w swej hodowli gatunki pochodzące z różnych stron świata. Ozdobą jego kolekcji są m.in. sterniczka jamajska, cyraneczka bajkalska czy garłacz pomorski.

Nakory – ptaszarnia

08-125   Suchożebry, Nakory 62

25 642 62 30

Krzymosze

Kościół Parafialny p.w. Najświętszego Serca Jezusowego – Parafia Krzymosze została erygowana w 1939 roku. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusowego jest murowany, styl pseudobarokowy, wybudowany w 1948 roku.
W miejscowości zachowało się grodzisko kopcowe z XIII-XIV w., zwane przez miejscową ludność: Grodzisk. Znajduje się ono na piaszczystym, 6-metrowym wyniesieniu, otoczone wałem i fosą.
W Krzymoszach jest wiele pomników przyrody, w tym lipa drobnolistna (Aleja Lipowa), jesion wyniosły, klon pospolity, grab pospolity, kasztanowiec biały, wiąz szypułkowy, topola włoska.